Kostel svatého Ignáce

30. října 2010 v 9:55 | Dark.Vampire.PrincesS

Kostel svatého Ignáce v JičíněKostel svatého Ignáce

Gotická stavba kostela sv. Ignáce (původně sv. Jakuba) je nejstarší dochovanou stavbou v Jičíně. Je to dílo z konce 14. století, z doby Václava IV., stavba ne monumentální v celku, ani vypjatě umělecká v detailu, ale práce krajinná, provinciální, přiměřená rozměrům a tehdejšímu významu města.

Kostel stojí stranou náměstí, stranou hlučného tržiště, obklopen věncem domů, které tvořily prostranství proto, že se okolo chrámu rozkládal hřbitov. Díky přízni bohaté a význačné šlechty z Vartemberka se postavil nový, důstojnější kostel kamenný, na místě původního starého, snad dřevěného, snad z kombinovaného materiálu. Roku 1412 Jan Jindřich z Vartemberka zakládá oltáře sv. Mikuláše a Martina, 1415 Mikuláš z Řehče oltář sv. Trojice a při něm kaplanství.
O vnitřní úpravu se staraly v dalších letech 15. a 16. století cechy.

Při velkém požáru v roce 1572 shořel i kostel, patrně jen střechy. Ale zničující byl požár roku 1589, kdy shořela věž a rozlily se čtyři zvony, shořela střecha, sesulo se klenutí lodi a pilíře, zničeno bylo veškeré vnitřní vybavení, náhrobky, kruchta i knihy. Město se nemohlo po tomto strašlivém požáru dlouho vzpamatovat a teprve v roce 1597 byl chrám s pomocí vrchnosti opraven.
Gotické konsoly v lodi byly nahrazeny renesančními, které jsou zachovány až dosud a nesou letopočet opravy 1597. Také byly postaveny nové sloupy a nové klenutí.

Roku 1622 přestal být chrám evangelickým a byl předán do prozatímní správy jezuitům. Usilovali o získání tohoto chrámu, ale Valdštejn byl proti. Pro rozpory mezi vévodou a jezuity ke stavbě nového chrámu bohužel nedošlo.

Stavba měla být orientována od severu k jihu a měla mít půdorysné rozvržení velmi podobné kartouzskému kostelu ve Valdicích, ale ke stavbě za života vévody nedošlo.

O tento chrám vznikalo nespočetné množství sporů mezi obcí, vrchností a řádem. Při požáru roku 1681 shořela střecha, věž, zvony se rozlily a zbortilo se klenutí tak, že muselo být zbořeno. Po tomto požáru mělo dojít k nejpronikavějším změnám na kostele. Všechna okna měla dostat barokní úpravu, po celé severní straně až ke staré sakristii se měla přičlenit úzká přístavba. Kůr, rozdělený do dvou rohů, měl napomáhat iluzivnímu dojmu větší délky chrámu. Ale tyto úpravy nebyly uskutečněny, neboť staré zdivo by nesneslo tolik změn.

Roku 1683
byla střecha zničená požárem
střecha pokryta šindelem a po dvojím ohni též upravena věž.

Při velikém požáru roku 1768 byla zachvácena věž kostela, zřítila se a prorazila klenutí s jedním sloupem; jinak vnitřek zůstal ušetřen.

Kostel sv. Ignáce měl být jako mnohé jiné kostely zrušen, ale měšťané žádali, aby byl chrám ponechán svému bývalému účelu.

V několika následujících letech kostel zastihly další a četnější požáry, dále značné krádeže a další nemilé události.

Za prusko-rakouské války byl ve věžích kostela zřízen lazaret.

Během dalších desítek let se vzhled chrámu měnil. Náboženská matice ani Studijní fond neměly dostatek financí, a proto
vzniklo roku 1930 po shromáždění sester III. řádu sv. Františka "Sdružení pro opravu kostela svatého Ignáce"

Jan Kohel, farář ze Včelákova u Skutče, namaloval ve presbytáři dva velké obrazy: "České nebe" s národními svatými a naproti "Nanebevzetí panny Marie". Obrazy jsou malovány ve vosku a činí dojem olejomalby. Místa, kde jsou staré hrobky, byla označena písmenem "H".

Kostel neustále procházel četnými opravami, neboť se na něm podepsaly války, krádeže, požáry a především léta jeho stáří.

Chrám sv. Ignáce měl 4 zvony (Nejstarší zvon se jmenuje Václav, druhý František, třetí Sekundina (všechny z r. 1683,a čtvrtý nejnovější Ignácz r. 1684). Kromě Františka byly všechny zvony zrekvírovány, v roce 1929 znovu vysvěceny a zavěšeny zvony Ignác a Václav. Zvon Franitšek nese nápis - v překladu:"Od slunce východu až k západu pochváleno buď jméno Páně, ulit v Ml. Boleslavi zapřispění Jeho Excellence nejjasnějšího Pána, Pana Mikuláše, sv. říše římské hraběte Desfours (tit.)1683.
Nový zvon Ignác váží 502 kg. Na plášti zvonu je reliéf Ignáce, udán letopočet (1929) a legenda: "V zmatku divé bouře/zachránil si víru/své i naší vlasti/svatý Ignáci." Nový zvon Václav váží 786 kg a na plášti je legenda:"Hlasem zvonu Václav/ dědic české země/ke své víře sladké/všecken lid svůj zve.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aimee Skellington Aimee Skellington | Web | 30. října 2010 v 9:57 | Reagovat

Není za co děkovat..;))

2 Aimee Skellington Aimee Skellington | Web | 30. října 2010 v 9:58 | Reagovat

ale jo mám se fáájn.. jen by se mi hodilo, kdyby mi někdo udělala new design..;) :D

3 Aimee Skellington Aimee Skellington | Web | 30. října 2010 v 10:03 | Reagovat

Jasné..taky mě to dřv hodně bavilo..ale když jsem pak sekla z blogem tak jsem nějak vyšla ze cviku :D a z toho co jsem měla neumím zase nic.. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama